Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com
NEW YORK BOYS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
---------------------------------------------------------------------------------
1st 2nd
PLACE PTS NAME YR TEAM TIME 2.5K 2.5K
---------------------------------------------------------------------------------
1 1 Nick Ryan JR Manlius XC-NY 15:59.1 7:46 8:14
2 2 Mike Libruk SR Shaker T+F Club-NY 16:03.8 8:02 8:02
3 3 Daniel Galford JR Fidelis NYC-NY 16:05.9 8:01 8:05
4 Ryan Manahan JR UNA-NY-Marcellus 16:09.5 8:04 8:06
5 4 Cooper Roach SR HFL Cougars XC-NY 16:11.6 8:07 8:05
6 MJ Erb SR UNA-NY-Farmington 16:14.5 8:10 8:05
7 5 Matt Deyo SR Manlius XC-NY 16:15.6 8:03 8:13
8 Thomas Awad SR Flyers XC Club-NY 16:18.1 8:10 8:09
9 Mike Turi SR UNA-NY-Fishkill 16:20.0 8:11 8:09
10 6 Christian Delago SR Shaker T+F Club-NY 16:23.3 8:16 8:08
11 Konrad Surkont SR UNA-NY- 16:24.6 8:09 8:16
12 7 Sabastion Hanson JR Arlington TC-NY 16:25.3 8:14 8:12
13 Sam Anderson SR South Lewis TC-NY 16:29.5 8:05 8:25
14 8 Andrew Sweeney SR Comets XC Club-NY 16:30.1 8:28 8:03
15 Marc Violone SR UNA-NY-Armonk 16:32.8 8:10 8:23
16 Brendan Wortner SR UNA-NY-Dobbs Ferry 16:32.9 8:08 8:25
17 9 Thomas Diliberto SR Assisi XC Club 16:34.0 8:15 8:19
18 10 Paddy Grandinali SR Warwick TC-NY 16:36.4 8:08 8:29
19 11 Mickey Burke SO Comets XC Club-NY 16:37.7 8:20 8:18
20 12 Jason Lange JR Knightrunners RC-NY 16:38.2 8:13 8:26
21 13 Jon Vallecorsa SR Shaker T+F Club-NY 16:41.8 8:14 8:28
22 14 Zachary Cammer JR South Huntington RC-NY 16:44.1 8:15 8:30
23 Tyler Ranke SO Hilton XC Club-NY 16:47.1 8:21 8:27
24 15 Ethan Hausamann SR Shaker T+F Club-NY 16:48.0 8:17 8:31
25 16 Patrick Ginty JR Assisi XC Club 16:48.2 8:15 8:34
26 17 Sean Phillips JR East Aurora TC-NY 16:48.8 8:25 8:24
27 18 Nate Kozyra SR Comets XC Club-NY 16:49.9 8:22 8:28
28 Austin Lane SR Greenwich Witches-NY 16:52.8 8:09 8:44
29 19 Eddie Merenda SR Arlington TC-NY 16:53.0 8:07 8:46
30 20 John Bentivegna JR Fidelis NYC-NY 16:54.2 8:24 8:31
31 21 Aaron Peterson JR Warwick TC-NY 16:54.7 8:24 8:31
32 Kris Moran JR North Babylon TC-NY 16:54.9 8:20 8:35
33 Ryan Phillips SR Regis XC Club-NY 16:57.0 8:22 8:35
34 22 Ben Thomas SR Manlius XC-NY 16:58.8 8:29 8:30
35 23 Aaron Ryley JR Arlington TC-NY 16:59.5 8:18 8:42
36 24 Josh Dyrland SO ITown XC Club-NY 16:59.5 8:32 8:28
37 Travis Jordon SR UNA-NY-Rochester 16:59.6 8:19 8:41
38 25 Elliott Martynkiewi SR East Aurora TC-NY 17:00.6 8:26 8:35
39 26 Steve Arnone SR Fidelis NYC-NY 17:01.2 8:29 8:33
40 27 Gene Baritot JR East Aurora TC-NY 17:01.4 8:28 8:34
41 Mitchell Kun SR Sheepshead Bay TC-NY-Boys 17:01.7 8:23 8:39
42 Logan Kempney SR UNA-NY-Castorland 17:02.5 8:15 8:48
43 28 Brian Smith SR Assisi XC Club 17:02.9 8:25 8:38
44 29 Grant Parrelli JR Warwick TC-NY 17:04.1 8:17 8:48
45 30 Eric Bigenwald SR ITown XC Club-NY 17:04.5 8:32 8:33
46 31 Colin Fitzgibbons JR Manlius XC-NY 17:05.3 8:21 8:45
47 Eric Holt JR Carmel RC-NY 17:06.0 8:14 8:52
48 32 Buddy Herkenham SR Burnt Hills Deluge XC-NY 17:06.5 8:25 8:42
49 33 Jake Hensler JR Assisi XC Club 17:07.5 8:29 8:39
50 Ryan Brizzolara SR Blue Wave RC-NY 17:08.8 8:29 8:40
51 34 Connor Farrell JR Manlius XC-NY 17:08.9 8:31 8:38
52 35 Dmitri Zuccarello SR Xavier TC-NYC 17:11.3 8:27 8:45
53 36 Kevin Kreider SR Assisi XC Club 17:13.0 8:28 8:45
54 37 Alex Raymond SR Comets XC Club-NY 17:13.0 8:29 8:44
55 38 Tim McGowan SO Northport TC-Boys 17:14.1 8:36 8:39
56 Matthew Jorgensen JR UNA-NY-Pawling 17:14.3 8:31 8:44
57 39 Michael Damato JR South Huntington RC-NY 17:17.0 8:34 8:43
58 40 Colby Burke SR Comets XC Club-NY 17:17.3 8:37 8:41
59 41 Brennan Root JR Comets XC Club-NY 17:18.7 8:35 8:44
60 42 Ryan Recchia SR Shaker T+F Club-NY 17:19.3 8:43 8:37
61 43 Matthew Taddeo JR Assisi XC Club 17:20.1 8:27 8:54
62 44 Chris Wise SR Arlington TC-NY 17:21.2 8:21 9:01
63 45 Adam Schwenzfeier JR Shaker T+F Club-NY 17:21.2 8:38 8:44
64 46 JT Paganelli JR HFL Cougars XC-NY 17:21.7 8:38 8:44
65 47 Brendan Keany JR East Aurora TC-NY 17:23.5 8:33 8:51
66 Alex Campanella JR UNA-NY-Glen Sp. 17:25.7 8:09 9:17
67 48 John Lucchesi SR Fidelis NYC-NY 17:27.3 8:39 8:49
68 49 Joe Girard JR Burnt Hills Deluge XC-NY 17:28.1 8:56 8:33
69 50 Tyler Wolfe SO Assisi XC Club 17:28.7 8:29 9:00
70 51 Alex Lo Presti SR Fidelis NYC-NY 17:30.1 8:40 8:51
71 52 Mikey Schantz JR Comets XC Club-NY 17:31.5 8:44 8:48
72 53 Ray Farinella SR Warwick TC-NY 17:33.2 8:34 9:00
73 54 Dan Fernandez SR Burnt Hills Deluge XC-NY 17:36.6 8:38 8:59
74 Conor Murphy SR UNA-NY-GREENLAWN 17:37.7 8:28 9:10
75 55 James Vallar JR South Huntington RC-NY 17:38.6 8:43 8:56
76 56 John Aiken SR South Huntington RC-NY 17:40.6 8:41 9:00
77 57 Jordan Pantalone JR Knightrunners RC-NY 17:41.5 8:30 9:12
78 58 Ryan Scarpelli SR Sachem RC-NY 17:41.5 8:33 9:09
79 Charlie Ropes SR UNA-NY- 17:44.6 8:51 8:54
80 Jeremy Spiezio FR Greenwich Witches-NY 17:44.6 8:34 9:11
81 59 Jersson Torres SR Sachem RC-NY 17:46.7 8:49 8:58
82 60 Joe Chapman SR Burnt Hills Deluge XC-NY 17:47.6 8:43 9:05
83 61 Max Morgan JR Shaker T+F Club-NY 17:48.3 8:49 9:00
84 62 Nick Koss SR ITown XC Club-NY 17:51.3 8:49 9:03
85 63 Bryce Millar FR Manlius XC-NY 17:52.9 8:38 9:15
86 64 Dan Lewandowski JR Fidelis NYC-NY 17:53.2 8:50 9:04
87 65 Thomas Rascona SO Sachem RC-NY 17:53.4 8:45 9:09
88 66 Nick Zee SR East Aurora TC-NY 17:53.9 8:42 9:12
89 Michael Anvelt SR UNA-NY-Pittsford 17:55.5 8:27 9:29
90 Zech Snel SO UNA-NY-Highland Falls 17:55.7 8:58 8:58
91 67 Jared Short FR Burnt Hills Deluge XC-NY 17:56.0 8:50 9:06
92 68 Matt Lange JR Knightrunners RC-NY 17:56.6 8:26 9:31
93 69 Steve Morrison SO Arlington TC-NY 17:57.5 8:41 9:17
94 70 Chris Koenitzer JR Arlington TC-NY 17:57.8 8:50 9:08
95 71 Larkin Bohanan SR East Aurora TC-NY 17:58.6 8:40 9:19
96 72 Aaron Paige JR ITown XC Club-NY 17:59.4 9:02 8:58
97 73 Patrick Leo JR HFL Cougars XC-NY 17:59.9 8:52 9:08
98 74 Isidro Camacho JR Xavier TC-NYC 18:01.1 9:04 8:58
99 Jake Schmitz JR UNA-NY-Lancaster 18:02.1 8:59 9:04
100 75 Corey Chiavelli JR Arlington TC-NY 18:02.1 8:36 9:27
101 76 David Hatch JR Northport TC-Boys 18:06.0 8:55 9:11
102 William Ronchetti SO Brighton XC Club-NY 18:08.5 8:31 9:38
103 77 Patrick McGuinness SO Burnt Hills Deluge XC-NY 18:08.9 9:00 9:09
104 Nick Hirdt JR UNA-NY-Miller Place 18:09.0 8:59 9:10
105 78 James Buckley JR Xavier TC-NYC 18:10.7 9:03 9:08
106 Alexander Strang SR UNA-NY-Pittsford 18:11.6 8:47 9:25
107 Hunter Proscia SR UNA-NY-Highland 18:13.3 8:50 9:24
108 79 Chris Laucella SR South Huntington RC-NY 18:14.2 9:06 9:09
109 80 James Dickinson JR Northport TC-Boys 18:15.3 8:59 9:17
110 81 Colin Kern JR Northport TC-Boys 18:16.5 9:02 9:15
111 T.J. Ferguson SR UNA-N.Y. 18:17.0 8:55 9:22
112 John Guarangno JR Vikings TC-NY 18:17.7 9:02 9:16
113 82 Eliot Kaufmann SO Xavier TC-NYC 18:18.2 9:11 9:08
114 83 Mikey Branigan FR Northport TC-Boys 18:18.4 8:56 9:23
115 84 Mike Malone SR Manlius XC-NY 18:18.5 8:51 9:28
116 85 Chris Odin JR Northport TC-Boys 18:19.8 9:04 9:16
117 86 John Rabideau SO Burnt Hills Deluge XC-NY 18:21.1 8:55 9:27
118 Omar Perez SR UNA-New York 18:22.2 9:01 9:22
119 87 Alex Kramer JR Northport TC-Boys 18:23.5 9:15 9:09
120 Andres Rodriguez Fo SR Blue Wave RC-NY 18:25.0 9:02 9:23
121 Austin Hirsch SR UNA-NY-Hamilton 18:25.0 9:04 9:21
122 88 Brian Windisch JR South Huntington RC-NY 18:27.5 9:06 9:22
123 89 Nick Karam JR Xavier TC-NYC 18:28.8 9:09 9:20
124 Ryan Bogdan SR UNA-NY-Buffalo 18:29.5 8:54 9:36
125 Nathan Cobb JR UNA-NY-Lowville 18:31.1 9:14 9:18
126 90 Ray Wagner SR ITown XC Club-NY 18:31.1 9:16 9:16
127 Tom Primrose SO UNA-New York 18:33.1 9:03 9:31
128 Nate Smith SO Blue Wave RC-NY 18:34.2 9:19 9:16
129 91 Zachary Patsy SR Sachem RC-NY 18:35.2 9:05 9:31
130 Austin Becker SR UNA-NY-Gloversville 18:35.6 9:05 9:31
131 92 Dan Peterson FR Warwick TC-NY 18:38.2 9:13 9:26
132 Andrew Meluch SR UNA-New York 18:38.4 9:06 9:33
133 93 John Rice FR Xavier TC-NYC 18:38.8 9:04 9:35
134 94 Zachary Muzdakis JR ITown XC Club-NY 18:42.0 8:49 9:53
135 95 John Lawlor JR HFL Cougars XC-NY 18:42.4 9:13 9:30
136 96 Cole Mathews JR HFL Cougars XC-NY 18:43.6 9:08 9:36
137 97 Todd Uckermark JR Warwick TC-NY 18:53.3 9:11 9:43
138 Zane Belden SO Adirondack Runners-NY 18:53.8 9:12 9:42
139 98 Matt McLaughlin 8 East Aurora TC-NY 18:58.3 9:14 9:45
140 99 Joe Shalabi JR HXC Track Club-NY 18:58.6 9:16 9:43
141 100 Tanner Senius FR Warwick TC-NY 19:03.1 9:18 9:46
142 Ben Baker JR Adirondack Runners-NY 19:04.1 9:15 9:50
143 Justin Middleton JR UNA-NY-Auburn 19:05.0 9:17 9:48
144 101 James Wilczewski JR ITown XC Club-NY 19:10.5 9:30 9:41
145 102 Pietro Moran JR HXC Track Club-NY 19:17.5 9:33 9:45
146 103 Nick Przekurat JR Knightrunners RC-NY 19:18.1 9:18 10:01
147 Craig Kaiser SR UNA-NY-Lancaster 19:19.2 9:25 9:55
148 Ray Bartolucci JR UNA-NY 19:43.9 9:22 10:22
149 104 Brian Tress JR Fidelis NYC-NY 19:46.3 9:26 10:21
150 105 Kieran McEvoy JR HXC Track Club-NY 19:47.4 9:33 10:15
151 106 Chris Cacace JR HXC Track Club-NY 19:56.0 9:50 10:06
152 107 Greg Watch SR Xavier TC-NYC 20:04.8 9:35 10:30
153 108 Greg Tavarez SR HXC Track Club-NY 20:05.1 9:52 10:14
154 109 Ryan Duffy SR Sachem RC-NY 20:15.0 9:44 10:31
155 110 Bobby Grusky SR HXC Track Club-NY 20:31.1 9:53 10:39
156 111 Steve Dixon JR Knightrunners RC-NY 20:33.0 10:01 10:32
157 Brian Robinson SO UNA-NY 20:35.1 9:56 10:40
158 112 Lucas Chico JR Knightrunners RC-NY 21:27.6 10:16 11:12
159 113 Jed Dioguardi SO HXC Track Club-NY 22:16.3 10:48 11:29
------------------------------------------------------------------------------
TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 78 Shaker T+F Club-NY (16:39.3 83:16.2 1:15.5)
=============================================
1 2 Mike Libruk SR 16:03.8
2 6 Christian Delago SR 16:23.3
3 13 Jon Vallecorsa SR 16:41.8
4 15 Ethan Hausamann SR 16:48.0
5 42 Ryan Recchia SR 17:19.3
6 ( 45) Adam Schwenzfeier JR 17:21.2
7 ( 61) Max Morgan JR 17:48.3
2. 93 Manlius XC-NY (16:41.6 83:27.7 1:09.8)
=============================================
1 1 Nick Ryan JR 15:59.1
2 5 Matt Deyo SR 16:15.6
3 22 Ben Thomas SR 16:58.8
4 31 Colin Fitzgibbons JR 17:05.3
5 34 Connor Farrell JR 17:08.9
6 ( 63) Bryce Millar FR 17:52.9
7 ( 84) Mike Malone SR 18:18.5
3. 114 Comets XC Club-NY (16:53.6 84:28.0 0:47.2)
=============================================
1 8 Andrew Sweeney SR 16:30.1
2 11 Mickey Burke SO 16:37.7
3 18 Nate Kozyra SR 16:49.9
4 37 Alex Raymond SR 17:13.0
5 40 Colby Burke SR 17:17.3
6 ( 41) Brennan Root JR 17:18.7
7 ( 52) Mikey Schantz JR 17:31.5
4. 122 Assisi XC Club (16:57.2 84:45.6 0:39.0)
=============================================
1 9 Thomas Diliberto SR 16:34.0
2 16 Patrick Ginty JR 16:48.2
3 28 Brian Smith SR 17:02.9
4 33 Jake Hensler JR 17:07.5
5 36 Kevin Kreider SR 17:13.0
6 ( 43) Matthew Taddeo JR 17:20.1
7 ( 50) Tyler Wolfe SO 17:28.7
5. 148 Fidelis NYC-NY (16:59.8 84:58.7 1:24.2)
=============================================
1 3 Daniel Galford JR 16:05.9
2 20 John Bentivegna JR 16:54.2
3 26 Steve Arnone SR 17:01.2
4 48 John Lucchesi SR 17:27.3
5 51 Alex Lo Presti SR 17:30.1
6 ( 64) Dan Lewandowski JR 17:53.2
7 (104) Brian Tress JR 19:46.3
6. 162 Arlington TC-NY (17:07.3 85:36.5 1:32.2)
=============================================
1 7 Sabastion Hanson JR 16:25.3
2 19 Eddie Merenda SR 16:53.0
3 23 Aaron Ryley JR 16:59.5
4 44 Chris Wise SR 17:21.2
5 69 Steve Morrison SO 17:57.5
6 ( 70) Chris Koenitzer JR 17:57.8
7 ( 75) Corey Chiavelli JR 18:02.1
7. 182 East Aurora TC-NY (17:13.7 86:08.2 1:05.1)
=============================================
1 17 Sean Phillips JR 16:48.8
2 25 Elliott Martynkiewicz SR 17:00.6
3 27 Gene Baritot JR 17:01.4
4 47 Brendan Keany JR 17:23.5
5 66 Nick Zee SR 17:53.9
6 ( 71) Larkin Bohanan SR 17:58.6
7 ( 98) Matt McLaughlin 8 18:58.3
8. 205 Warwick TC-NY (17:21.4 86:46.6 2:01.8)
=============================================
1 10 Paddy Grandinali SR 16:36.4
2 21 Aaron Peterson JR 16:54.7
3 29 Grant Parrelli JR 17:04.1
4 53 Ray Farinella SR 17:33.2
5 92 Dan Peterson FR 18:38.2
6 ( 97) Todd Uckermark JR 18:53.3
7 (100) Tanner Senius FR 19:03.1
9. 243 South Huntington RC-NY (17:30.9 87:34.5 1:30.1)
=============================================
1 14 Zachary Cammer JR 16:44.1
2 39 Michael Damato JR 17:17.0
3 55 James Vallar JR 17:38.6
4 56 John Aiken SR 17:40.6
5 79 Chris Laucella SR 18:14.2
6 ( 88) Brian Windisch JR 18:27.5
10. 262 Burnt Hills Deluge XC-NY (17:35.0 87:54.8 0:49.5)
=============================================
1 32 Buddy Herkenham SR 17:06.5
2 49 Joe Girard JR 17:28.1
3 54 Dan Fernandez SR 17:36.6
4 60 Joe Chapman SR 17:47.6
5 67 Jared Short FR 17:56.0
6 ( 77) Patrick McGuinness SO 18:08.9
7 ( 86) John Rabideau SO 18:21.1
11. 278 ITown XC Club-NY (17:41.2 88:25.8 1:31.6)
=============================================
1 24 Josh Dyrland SO 16:59.5
2 30 Eric Bigenwald SR 17:04.5
3 62 Nick Koss SR 17:51.3
4 72 Aaron Paige JR 17:59.4
5 90 Ray Wagner SR 18:31.1
6 ( 94) Zachary Muzdakis JR 18:42.0
7 (101) James Wilczewski JR 19:10.5
12. 314 HFL Cougars XC-NY (17:47.9 88:59.2 2:32.0)
=============================================
1 4 Cooper Roach SR 16:11.6
2 46 JT Paganelli JR 17:21.7
3 73 Patrick Leo JR 17:59.9
4 95 John Lawlor JR 18:42.4
5 96 Cole Mathews JR 18:43.6
13. 351 Knightrunners RC-NY (18:25.5 92:07.4 3:54.8)
=============================================
1 12 Jason Lange JR 16:38.2
2 57 Jordan Pantalone JR 17:41.5
3 68 Matt Lange JR 17:56.6
4 103 Nick Przekurat JR 19:18.1
5 111 Steve Dixon JR 20:33.0
6 (112) Lucas Chico JR 21:27.6
14. 358 Northport TC-Boys (18:02.1 90:10.3 1:04.3)
=============================================
1 38 Tim McGowan SO 17:14.1
2 76 David Hatch JR 18:06.0
3 80 James Dickinson JR 18:15.3
4 81 Colin Kern JR 18:16.5
5 83 Mikey Branigan FR 18:18.4
6 ( 85) Chris Odin JR 18:19.8
7 ( 87) Alex Kramer JR 18:23.5
15. 358 Xavier TC-NYC (18:02.1 90:10.1 1:17.5)
=============================================
1 35 Dmitri Zuccarello SR 17:11.3
2 74 Isidro Camacho JR 18:01.1
3 78 James Buckley JR 18:10.7
4 82 Eliot Kaufmann SO 18:18.2
5 89 Nick Karam JR 18:28.8
6 ( 93) John Rice FR 18:38.8
7 (107) Greg Watch SR 20:04.8
16. 382 Sachem RC-NY (18:26.4 92:11.8 2:33.5)
=============================================
1 58 Ryan Scarpelli SR 17:41.5
2 59 Jersson Torres SR 17:46.7
3 65 Thomas Rascona SO 17:53.4
4 91 Zachary Patsy SR 18:35.2
5 109 Ryan Duffy SR 20:15.0
17. 520 HXC Track Club-NY (19:37.0 98:04.6 1:06.5)
=============================================
1 99 Joe Shalabi JR 18:58.6
2 102 Pietro Moran JR 19:17.5
3 105 Kieran McEvoy JR 19:47.4
4 106 Chris Cacace JR 19:56.0
5 108 Greg Tavarez SR 20:05.1
6 (110) Bobby Grusky SR 20:31.1
7 (113) Jed Dioguardi SO 22:16.3
NEW YORK GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS
---------------------------------------------------------------------------------
1st 2nd
PLACE PTS NAME YR TEAM TIME 2.5K 2.5K
---------------------------------------------------------------------------------
1 1 Jillian Fanning JR Manlius XC-NY 17:47.4 8:47 9:01
2 2 Samantha Nadel SR North Shore Running Club 18:14.7 8:53 9:22
3 Mary Cain SO Bronxville TC 18:19.4 8:55 9:25
4 3 Brianna Nerud SR North Shore Running Club 18:26.3 9:10 9:17
5 Rachel Paul SR Sachem Spiked Shoe Club-N 18:40.0 9:19 9:21
6 4 Katie Sischo SR Manlius XC-NY 18:45.7 9:15 9:31
7 5 Hanna Smith JR Manlius XC-NY 18:50.9 9:22 9:29
8 6 Jessica Donohue JR North Shore Running Club 18:51.8 9:19 9:33
9 Holly Cavalluzzo JR Vikings TC-NY 18:53.8 9:19 9:35
10 7 Taylor Driscoll JR Kinetic RC-NY 18:54.2 9:20 9:35
11 Alicia Clark SR UNA-VT-Pawlet 19:00.3 9:26 9:35
12 8 Kennedy Jensen SO Canandaigua RC-NY 19:03.2 9:30 9:34
13 9 Keelin Hollowood SR Kinetic RC-NY 19:06.4 9:26 9:41
14 10 Estela Smith FR Kinetic RC-NY 19:06.4 9:32 9:35
15 11 Madeline Montague JR Greenwich Witches-NY 19:11.6 9:29 9:43
16 Ariana Bottalico JR Brewster XC Club-NY 19:14.3 9:34 9:41
17 12 Elizabeth Caldwell JR North Shore Running Club 19:16.1 9:36 9:41
18 13 Olivia Morrow 8 Kinetic RC-NY 19:16.2 9:33 9:44
19 14 Leah Triller SO Academy Of The Holy Names 19:17.5 9:29 9:49
20 15 Vicky Houser JR Greenwich Witches-NY 19:20.4 9:27 9:54
21 16 Alana Pearl SO Manlius XC-NY 19:25.5 9:36 9:50
22 17 Katie Brislin JR Manlius XC-NY 19:27.0 9:37 9:50
23 18 Tara Peck SR Kinetic RC-NY 19:30.8 9:42 9:49
24 19 Stephanie Gerland 8 Garden City RC-NY 19:31.0 9:36 9:55
25 20 Jessica Curry SR Syracuse TC-NY 19:33.7 9:33 10:01
26 21 Catherine Maloy JR Academy Of The Holy Names 19:33.8 9:43 9:51
27 Nicole Marvin SR UNA-NY-Pawling 19:35.9 9:48 9:48
28 Victoria Campanian JR South Lewis TC-NY 19:36.4 9:47 9:50
29 22 Jenna Farrell 8 Manlius XC-NY 19:37.0 9:38 9:59
30 23 Kate Zendell FR Suffern TC-NY 19:37.5 9:37 10:01
31 24 Katie Treichel SR Kinetic RC-NY 19:38.0 9:39 9:59
32 Lauren Hehir SR Cherowash XC Club-NY 19:39.7 9:50 9:50
33 25 Meghan McCormick SR Canandaigua RC-NY 19:40.2 9:35 10:06
34 Gianna Frontera SO UNA-NY-Newburgh 19:41.9 9:23 10:19
35 Liz Valento JR UNA-NY-Pavilion 19:49.2 9:42 10:08
36 26 Jolie Navatka SR Adirondack Runners-NY 19:50.3 9:41 10:10
37 27 Hannah Cole JR HFL Cougars XC-NY 19:53.2 9:48 10:06
38 28 Maggi Szpak SR Kinetic RC-NY 19:53.4 9:37 10:17
39 Shannon O'Hehir SO Sachem Spiked Shoe Club-N 19:54.5 9:55 10:00
40 29 Annika Avery FR Manlius XC-NY 19:55.4 9:44 10:12
41 30 Meagan Roecker JR Burnt Hills TC-NY 19:56.2 9:44 10:13
42 Olivia Beltrani SR Arlington TC-NY 19:58.1 10:00 9:59
43 31 Courtney Williams 8 Ward Melville TC-NY 19:59.6 9:53 10:07
44 Marykate O'Meara SO Nanuet TC-NY 20:02.2 9:50 10:13
45 32 Kate McCormick SR Canandaigua RC-NY 20:06.7 10:01 10:06
46 33 Megan Marsh 8 Bemus Point TC-NY 20:09.3 9:55 10:15
47 34 Ceili McMorrow SR Pearl River XC-NY 20:09.5 9:52 10:18
48 35 Jacqueline Willsey JR Academy Of The Holy Names 20:09.9 9:55 10:15
49 36 Betsy Black SR Syracuse TC-NY 20:11.4 10:06 10:06
50 37 Katherine Engel SR HFL Cougars XC-NY 20:11.8 10:11 10:01
51 Laura Pierce SO UNA-NY-Ogdensburg 20:14.4 10:01 10:14
52 38 Paige Anderson SR East Aurora TC-NY 20:14.6 10:02 10:13
53 39 Jordan Casey FR Burnt Hills TC-NY 20:14.8 10:03 10:12
54 40 Juliana Marcucci SR Ward Melville TC-NY 20:17.1 10:02 10:16
55 41 Ruth Steinke SR HFL Cougars XC-NY 20:18.8 10:03 10:16
56 42 Lizzie Greiner SR Comets XC Club-NY 20:21.1 10:10 10:12
57 43 Sarah Lapham SO Greenwich Witches-NY 20:21.1 9:58 10:24
58 44 Alyssa Drapeau SR Burnt Hills TC-NY 20:24.7 10:04 10:21
59 45 Jen Gerland FR Garden City RC-NY 20:26.8 10:00 10:27
60 46 Sarah Anstett SR East Aurora TC-NY 20:29.5 10:08 10:22
61 47 Megan Baritot JR East Aurora TC-NY 20:29.7 10:16 10:14
62 Delphi Cleaveland JR Arlington TC-NY 20:33.6 10:16 10:18
63 48 Hope Pietrocarlo 8 Bemus Point TC-NY 20:34.2 10:07 10:28
64 49 Kendall D'Amore JR Canandaigua RC-NY 20:35.9 10:30 10:06
65 50 Marta McLaughlin SO East Aurora TC-NY 20:36.2 10:11 10:26
66 51 Alana MacDonald JR Comets XC Club-NY 20:36.6 10:07 10:30
67 52 Emily Digman 8 Burnt Hills TC-NY 20:37.8 10:09 10:29
68 53 Tori Spezio 8 Greenwich Witches-NY 20:38.4 10:16 10:23
69 54 Kaylee Scott FR Academy Of The Holy Names 20:40.2 10:15 10:26
70 Georgia Tuttle JR ITown XC Club-NY 20:42.7 10:14 10:29
71 55 Schuyler Pruyn JR Burnt Hills TC-NY 20:44.7 10:09 10:36
72 56 Lauren D'Amore JR Canandaigua RC-NY 20:45.8 10:29 10:17
73 57 Maria Kohlbrenner SR Pearl River XC-NY 20:46.8 10:28 10:19
74 58 Dana Garbinski SO Canandaigua RC-NY 20:47.8 10:22 10:26
75 59 Caroline Benson SO Bemus Point TC-NY 20:48.5 10:07 10:42
76 60 Gwyn Frederick SO East Aurora TC-NY 20:48.8 10:19 10:30
77 61 Madeline Murray JR East Aurora TC-NY 20:53.2 10:12 10:42
78 62 Allison Fernandez FR Burnt Hills TC-NY 20:54.7 10:23 10:32
79 63 Brittany Williams 8 Ward Melville TC-NY 20:55.3 10:30 10:26
80 64 Alexandra Osman SO North Shore Running Club 20:56.0 10:23 10:33
81 65 Kelly Hayes SO Pearl River XC-NY 20:57.9 10:14 10:44
82 66 Alexandra Cooper FR Comets XC Club-NY 20:59.2 10:27 10:33
83 Katherine Loomba JR UNA-NY-Dobbs Ferry 21:02.0 10:20 10:42
84 67 Sarah Rubino SO Garden City RC-NY 21:03.1 10:24 10:40
85 68 Anastasia Monsen SO Burnt Hills TC-NY 21:04.1 10:32 10:33
86 69 Becky Greiner SR Comets XC Club-NY 21:06.3 10:25 10:42
87 70 Caroline O'Hea SR Ward Melville TC-NY 21:08.8 10:31 10:38
88 71 Jenna Williams SO HFL Cougars XC-NY 21:11.3 10:25 10:47
89 72 Sarah Cottone SR Ward Melville TC-NY 21:17.9 10:41 10:37
90 Corinne Birchard JR Curtis XC Club-NY 21:18.2 10:20 10:59
91 73 Casie Morgan SO Suffern TC-NY 21:20.9 10:28 10:53
92 74 Gabby Lebihon SR Adirondack Runners-NY 21:21.3 10:28 10:54
93 75 Keara Byrne SR Adirondack Runners-NY 21:23.9 10:27 10:57
94 76 Monica Morra 8 North Shore Running Club 21:24.0 10:10 11:14
95 77 Sherrie Metcalfe 8 Adirondack Runners-NY 21:24.4 10:29 10:56
96 Jayda Allen SO Sachem Spiked Shoe Club-N 21:30.1 10:38 10:53
97 78 Siobhan Quinn FR Comets XC Club-NY 21:38.7 10:29 11:10
98 Kaitlin Dimartino SO Sachem Spiked Shoe Club-N 21:41.2 10:36 11:06
99 79 Rebekah Zee SO East Aurora TC-NY 21:42.2 10:35 11:08
100 80 Taylor Mueller JR Adirondack Runners-NY 21:43.7 10:39 11:05
101 Annaclair Piersak SO Curtis XC Club-NY 21:45.5 10:39 11:07
102 81 Megan Kellogg SO Adirondack Runners-NY 21:47.6 10:25 11:23
103 82 Kaitlin Close FR Academy Of The Holy Names 21:56.0 10:53 11:03
104 83 Emily Reid JR Academy Of The Holy Names 21:57.8 10:56 11:02
105 84 Olivia Statile SO North Shore Running Club 22:01.0 10:38 11:23
106 85 Taylor Norris SO Bemus Point TC-NY 22:02.6 10:54 11:09
107 86 Ashleigh Bowen SR Suffern TC-NY 22:03.8 10:53 11:11
108 87 Katie Scharrenbroic SR Ward Melville TC-NY 22:04.2 10:51 11:14
109 88 Elina Breton FR Suffern TC-NY 22:08.0 10:53 11:15
110 89 Emily Hartman SR Ward Melville TC-NY 22:10.4 11:00 11:11
111 90 Emma Haley SO Pearl River XC-NY 22:12.0 10:54 11:18
112 91 Laurel Fisher FR Garden City RC-NY 22:13.4 10:32 11:42
113 92 Katelyn Benson SR Bemus Point TC-NY 22:19.1 11:03 11:17
114 93 Caitlin Lardaro SR Pearl River XC-NY 22:19.9 10:59 11:21
115 94 Cassandra Duitz FR Suffern TC-NY 22:24.4 11:21 11:04
116 95 Molly Shine SR Pearl River XC-NY 22:26.4 10:49 11:38
117 96 Erin Morrell SO Syracuse TC-NY 22:27.7 11:07 11:21
118 97 Jackie Boyce SR Greenwich Witches-NY 22:31.1 11:11 11:21
119 Tiffany Saw JR Curtis XC Club-NY 22:33.8 11:14 11:20
120 Denean Dixon SR Curtis XC Club-NY 22:34.3 11:31 11:04
121 Christine Donnelly SR UNA-NY-Eldred 22:35.7 11:05 11:31
122 98 Kristina Glitch SO Comets XC Club-NY 22:36.4 11:14 11:23
123 99 Laura Cooper SO Pearl River XC-NY 22:44.4 10:59 11:46
124 Samantha Wilks JR Blue Wave RC-NY 22:48.2 11:10 11:39
125 100 Molly Allen SR Academy Of The Holy Names 22:49.3 11:08 11:42
126 101 Stephanie Krempa JR Bemus Point TC-NY 22:56.1 11:05 11:52
127 102 Angelica Matwiejczu SO Suffern TC-NY 23:02.6 11:28 11:35
128 103 Erin Christensen SO Syracuse TC-NY 23:18.4 11:25 11:54
129 104 Hayley Miller JR Canandaigua RC-NY 23:18.9 11:34 11:45
130 105 Katie O'Neill SO Garden City RC-NY 23:38.5 11:52 11:47
131 106 Caroline Coates SO Syracuse TC-NY 23:46.6 11:28 12:19
132 107 Annie Grimmke JR Greenwich Witches-NY 24:04.8 11:46 12:19
133 108 Crystal Pettit SO Comets XC Club-NY 24:42.7 12:17 12:26
134 109 Tori Simpson JR HFL Cougars XC-NY 24:46.2 12:27 12:20
135 110 Abby Sirwatka SO Bemus Point TC-NY 24:54.1 12:21 12:34
136 111 Molly Clark FR Syracuse TC-NY 25:12.3 12:40 12:33
137 112 Taryn Colon JR Suffern TC-NY 25:21.4 10:50 14:32
------------------------------------------------------------------------------
TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 43 Manlius XC-NY (18:51.3 94:16.5 1:39.6)
=============================================
1 1 Jillian Fanning JR 17:47.4
2 4 Katie Sischo SR 18:45.7
3 5 Hanna Smith JR 18:50.9
4 16 Alana Pearl SO 19:25.5
5 17 Katie Brislin JR 19:27.0
6 ( 22) Jenna Farrell 8 19:37.0
7 ( 29) Annika Avery FR 19:55.4
2. 57 Kinetic RC-NY (19:10.8 95:54.0 0:36.6)
=============================================
1 7 Taylor Driscoll JR 18:54.2
2 9 Keelin Hollowood SR 19:06.4
3 10 Estela Smith FR 19:06.4
4 13 Olivia Morrow 8 19:16.2
5 18 Tara Peck SR 19:30.8
6 ( 24) Katie Treichel SR 19:38.0
7 ( 28) Maggi Szpak SR 19:53.4
3. 87 North Shore Running Club (19:09.0 95:44.9 2:41.3)
=============================================
1 2 Samantha Nadel SR 18:14.7
2 3 Brianna Nerud SR 18:26.3
3 6 Jessica Donohue JR 18:51.8
4 12 Elizabeth Caldwell JR 19:16.1
5 64 Alexandra Osman SO 20:56.0
6 ( 76) Monica Morra 8 21:24.0
7 ( 84) Olivia Statile SO 22:01.0
4. 170 Canandaigua RC-NY (20:02.4 100:11.8 1:42.6)
=============================================
1 8 Kennedy Jensen SO 19:03.2
2 25 Meghan McCormick SR 19:40.2
3 32 Kate McCormick SR 20:06.7
4 49 Kendall D'Amore JR 20:35.9
5 56 Lauren D'Amore JR 20:45.8
6 ( 58) Dana Garbinski SO 20:47.8
7 (104) Hayley Miller JR 23:18.9
5. 206 Academy Of The Holy Names (20:19.5 101:37.4 2:38.5)
=============================================
1 14 Leah Triller SO 19:17.5
2 21 Catherine Maloy JR 19:33.8
3 35 Jacqueline Willsey JR 20:09.9
4 54 Kaylee Scott FR 20:40.2
5 82 Kaitlin Close FR 21:56.0
6 ( 83) Emily Reid JR 21:57.8
7 (100) Molly Allen SR 22:49.3
6. 219 Greenwich Witches-NY (20:24.6 102:02.6 3:19.5)
=============================================
1 11 Madeline Montague JR 19:11.6
2 15 Vicky Houser JR 19:20.4
3 43 Sarah Lapham SO 20:21.1
4 53 Tori Spezio 8 20:38.4
5 97 Jackie Boyce SR 22:31.1
6 (107) Annie Grimmke JR 24:04.8
7. 220 Burnt Hills TC-NY (20:23.7 101:58.2 0:48.5)
=============================================
1 30 Meagan Roecker JR 19:56.2
2 39 Jordan Casey FR 20:14.8
3 44 Alyssa Drapeau SR 20:24.7
4 52 Emily Digman 8 20:37.8
5 55 Schuyler Pruyn JR 20:44.7
6 ( 62) Allison Fernandez FR 20:54.7
7 ( 68) Anastasia Monsen SO 21:04.1
8. 241 East Aurora TC-NY (20:31.8 102:38.8 0:34.2)
=============================================
1 38 Paige Anderson SR 20:14.6
2 46 Sarah Anstett SR 20:29.5
3 47 Megan Baritot JR 20:29.7
4 50 Marta McLaughlin SO 20:36.2
5 60 Gwyn Frederick SO 20:48.8
6 ( 61) Madeline Murray JR 20:53.2
7 ( 79) Rebekah Zee SO 21:42.2
9. 276 Ward Melville TC-NY (20:43.8 103:38.7 1:18.3)
=============================================
1 31 Courtney Williams 8 19:59.6
2 40 Juliana Marcucci SR 20:17.1
3 63 Brittany Williams 8 20:55.3
4 70 Caroline O'Hea SR 21:08.8
5 72 Sarah Cottone SR 21:17.9
6 ( 87) Katie Scharrenbroich SR 22:04.2
7 ( 89) Emily Hartman SR 22:10.4
10. 285 HFL Cougars XC-NY (21:16.3 106:21.3 4:53.0)
=============================================
1 27 Hannah Cole JR 19:53.2
2 37 Katherine Engel SR 20:11.8
3 41 Ruth Steinke SR 20:18.8
4 71 Jenna Williams SO 21:11.3
5 109 Tori Simpson JR 24:46.2
11. 306 Comets XC Club-NY (20:56.4 104:41.9 1:17.6)
=============================================
1 42 Lizzie Greiner SR 20:21.1
2 51 Alana MacDonald JR 20:36.6
3 66 Alexandra Cooper FR 20:59.2
4 69 Becky Greiner SR 21:06.3
5 78 Siobhan Quinn FR 21:38.7
6 ( 98) Kristina Glitch SO 22:36.4
7 (108) Crystal Pettit SO 24:42.7
12. 317 Bemus Point TC-NY (21:10.8 105:53.7 2:09.8)
=============================================
1 33 Megan Marsh 8 20:09.3
2 48 Hope Pietrocarlo 8 20:34.2
3 59 Caroline Benson SO 20:48.5
4 85 Taylor Norris SO 22:02.6
5 92 Katelyn Benson SR 22:19.1
6 (101) Stephanie Krempa JR 22:56.1
7 (110) Abby Sirwatka SO 24:54.1
13. 327 Garden City RC-NY (21:22.6 106:52.8 4:07.5)
=============================================
1 19 Stephanie Gerland 8 19:31.0
2 45 Jen Gerland FR 20:26.8
3 67 Sarah Rubino SO 21:03.1
4 91 Laurel Fisher FR 22:13.4
5 105 Katie O'Neill SO 23:38.5
14. 332 Adirondack Runners-NY (21:08.8 105:43.6 1:53.4)
=============================================
1 26 Jolie Navatka SR 19:50.3
2 74 Gabby Lebihon SR 21:21.3
3 75 Keara Byrne SR 21:23.9
4 77 Sherrie Metcalfe 8 21:24.4
5 80 Taylor Mueller JR 21:43.7
6 ( 81) Megan Kellogg SO 21:47.6
15. 339 Pearl River XC-NY (21:17.3 106:26.1 2:10.4)
=============================================
1 34 Ceili McMorrow SR 20:09.5
2 57 Maria Kohlbrenner SR 20:46.8
3 65 Kelly Hayes SO 20:57.9
4 90 Emma Haley SO 22:12.0
5 93 Caitlin Lardaro SR 22:19.9
6 ( 95) Molly Shine SR 22:26.4
7 ( 99) Laura Cooper SO 22:44.4
16. 361 Syracuse TC-NY (21:51.6 109:17.8 4:12.9)
=============================================
1 20 Jessica Curry SR 19:33.7
2 36 Betsy Black SR 20:11.4
3 96 Erin Morrell SO 22:27.7
4 103 Erin Christensen SO 23:18.4
5 106 Caroline Coates SO 23:46.6
6 (111) Molly Clark FR 25:12.3
17. 364 Suffern TC-NY (21:31.0 107:34.6 2:46.9)
=============================================
1 23 Kate Zendell FR 19:37.5
2 73 Casie Morgan SO 21:20.9
3 86 Ashleigh Bowen SR 22:03.8
4 88 Elina Breton FR 22:08.0
5 94 Cassandra Duitz FR 22:24.4
6 (102) Angelica Matwiejczuk SO 23:02.6
7 (112) Taryn Colon JR 25:21.4
NEW YORK BOYS OPEN RACE - 5000 METERS
---------------------------------------------------------------------------------
1st 2nd
PLACE PTS NAME YR TEAM TIME 2.5K 2.5K
---------------------------------------------------------------------------------
1 1 Rufus Wareham JR Fox Hill Academy TC-NY 17:24.4 8:36 8:49
2 Chris Regan JR Assisi XC Club 17:26.2 8:46 8:41
3 Dan Riley SR Unattached 17:31.4 8:40 8:52
4 2 Corey Wefing SO Bemus Point TC-NY 17:34.8 8:45 8:50
5 3 Ryan Depinto SO Syosset Racing Club-NY 17:35.3 8:45 8:51
6 4 Sean Reynolds SR Bulldog RC-NY 17:44.0 8:52 8:52
7 Frank Segreto SR Assisi XC Club 17:48.2 8:46 9:03
8 5 Pat Aiken SR Comets XC Club-NY 17:49.4 8:50 9:00
9 Kyle Collins SR UNA-NY-Suffern 17:55.8 8:47 9:09
10 6 Dan Stanilewicz SR Fidelis NYC-NY 17:59.1 8:59 9:01
11 7 Jordan Burton SO Warwick TC-NY 18:00.9 8:48 9:13
12 Brandon Selbig JR UNA-NY-Atlanta 18:05.0 9:02 9:03
13 8 Jared Olson JR Warwick TC-NY 18:10.7 9:14 8:57
14 9 Mitch Mizma JR Hilton XC Club-A 18:11.5 8:55 9:17
15 10 Sean Crowley SO Fidelis NYC-NY 18:11.5 8:55 9:17
16 11 Mike Larkin JR Comets XC Club-NY 18:12.5 9:03 9:10
17 12 Connor Devine SR Bulldog RC-NY 18:13.6 9:07 9:07
18 13 Lukas Vasadi SR Cherowash XC Club-NY 18:15.3 8:59 9:17
19 14 Shawn Thompson SR Bemus Point TC-NY 18:17.6 8:58 9:20
20 15 Bret Habura SR Cherowash XC Club-NY 18:19.1 9:08 9:12
21 16 Alex Bertrand JR Syosset Racing Club-NY 18:19.5 9:01 9:19
22 Krystopher Lotocky SR Arlington TC-NY 18:22.0 8:53 9:29
23 17 Brendan Donohue SR Merrick XC Club-NY 18:24.2 9:07 9:18
24 Glenn Lostritto FR UNA-NY-Old Brook 18:24.3 8:51 9:34
25 18 Simon Nwana SO Syosset Racing Club-NY 18:26.6 9:16 9:11
26 19 Josh Buri SO Hilton XC Club-A 18:27.3 9:10 9:18
27 20 Jordan Berka SO Xavier TC-NYC 18:30.2 9:17 9:14
28 21 Dale Mittleman SO Syosset Racing Club-NY 18:33.7 9:22 9:12
29 22 Brandon Freeman FR Fidelis NYC-NY 18:33.7 9:15 9:19
30 23 Jon Miller SR Comets XC Club-NY 18:34.7 9:21 9:14
31 24 Braham Berg JR Xavier TC-NYC 18:36.0 9:06 9:30
32 25 Connor Quinn JR Cherowash XC Club-NY 18:36.9 9:01 9:36
33 26 George Acevedo SR Xavier TC-NYC 18:37.5 9:10 9:28
34 27 David Lam SO Syosset XC-B 18:38.4 9:16 9:23
35 28 Dwayne Thomson JR Fox Hill Academy TC-NY 18:39.6 9:28 9:12
36 29 Matt Tymon SR Fidelis NYC-NY 18:42.0 9:23 9:19
37 30 Adam Forti JR Bulldog RC-NY 18:42.7 9:30 9:13
38 31 Wesley Wiser SO Fox Hill Academy TC-NY 18:43.2 9:26 9:18
39 32 Tyler Italiano FR Syosset XC-B 18:45.4 9:15 9:31
40 33 Leroy Meier JR Fox Hill Academy TC-NY 18:46.6 9:30 9:17
41 34 Luke Jackson SO Fidelis NYC-NY 18:47.5 9:12 9:36
42 35 Corey Hensen JR East Aurora TC-NY 18:48.3 9:19 9:30
43 36 John Maiocco SR Xavier TC-NYC 18:48.5 9:08 9:41
44 37 Mike Hartnett JR Fidelis NYC-NY 18:49.4 9:24 9:26
45 38 Mike Fox JR Warwick TC-NY 18:50.0 9:19 9:31
46 39 Matt Paugh JR Fidelis NYC-NY 18:50.4 9:19 9:32
47 Juan Reyes SR UNA-NY-Latham 18:50.8 8:57 9:54
48 Pat Smith SR Burnt Hills Deluge XC-NY 18:50.9 9:29 9:22
49 40 Tommy Vitucci SO Syosset Racing Club-NY 18:51.7 9:18 9:34
50 Nolan Feola JR ITown XC Club-NY 18:52.6 9:21 9:32
51 Graham Burns JR ITown XC Club-NY 18:54.4 9:26 9:29
52 Christopher Obrien SR UNA-NY-Orangeburg 18:54.9 9:19 9:36
53 Aaron Kelly SO UNA-NY-Atlanta 18:55.4 9:26 9:30
54 Brendan Stalker JR Burnt Hills Deluge XC-NY 18:55.6 9:27 9:29
55 41 Steven Forte SO Merrick XC Club-NY 18:55.9 9:29 9:27
56 42 Keith Baird FR Fox Hill Academy TC-NY 18:56.7 9:39 9:18
57 Alex Hall JR Unatt. 18:57.7 9:29 9:29
58 43 Greg Travers SR Xavier TC-NYC 18:57.7 9:26 9:32
59 44 Charles Skidmore FR Merrick XC Club-NY 19:00.1 9:18 9:43
60 45 Tyler Gerhardt JR Comets XC Club-NY 19:00.4 9:20 9:41
61 Tim Riley SO Unattached 19:03.7 9:23 9:41
62 46 Matt Nason JR East Aurora TC-NY 19:05.9 9:28 9:38
63 47 Kevin Sun JR Syosset Racing Club-NY 19:07.1 9:22 9:46
64 48 Jake Schlessinger JR Syosset XC-C 19:08.7 9:32 9:37
65 49 Donovan Glavin 8 Hilton XC Club-A 19:08.7 9:31 9:38
66 50 Tyler Demay SR Comets XC-B 19:08.8 9:28 9:41
67 Nolan Parker SR ITown XC Club-NY 19:09.5 9:31 9:39
68 51 Donald Boller FR Fox Hill-B 19:10.2 9:35 9:36
69 52 Andy Vitucci SR Syosset XC-C 19:10.9 9:26 9:45
70 James Mango SR Burnt Hills Deluge XC-NY 19:13.6 9:25 9:49
71 53 Nick Cruz SO Cherowash XC Club-NY 19:13.8 9:36 9:38
72 54 Dan Lilly FR Warwick TC-NY 19:14.6 9:27 9:48
73 Sawyer Maher FR Carmel RC-NY 19:16.0 9:27 9:49
74 55 Tom Reilly SO Warwick TC-NY 19:18.8 9:32 9:47
75 Levi Malone SO UNA-NY-Atlanta 19:19.5 9:39 9:41
76 56 Chris Scally SR Syosset Racing Club-NY 19:19.6 9:32 9:48
77 57 Cameron Peerenboom SO Hilton XC Club-A 19:22.2 9:36 9:47
78 58 Lloyd Keiderling JR Fox Hill Academy TC-NY 19:23.0 9:37 9:46
79 Charles Flagg JR UNA-NY-Atlanta 19:23.0 9:40 9:43
80 59 Kyle Martin SR Comets XC-B 19:23.6 9:39 9:45
81 60 Kenny Vasbinder 8 East Aurora TC-NY 19:24.7 9:31 9:54
82 Jordan Healy SO UNA-NY-Castleton 19:25.0 9:22 10:03
83 61 Alex Mathis JR Fox Hill-B 19:25.9 9:52 9:34
84 62 Randy Mow SO Fox Hill-B 19:30.0 9:54 9:36
85 63 Damien Rimes SO Fox Hill Academy TC-NY 19:30.6 9:40 9:51
86 64 Joseph Klein SR Xavier TC-NYC 19:36.4 9:24 10:13
87 Brian Falkena JR UNA-NY-Wallkill 19:37.3 9:30 10:08
88 65 James Blough FR Fox Hill-B 19:38.2 9:48 9:51
89 66 Matt Nelson JR Bemus Point TC-NY 19:44.0 9:21 10:23
90 67 Nick Zuroski JR Bemus Point TC-NY 19:46.9 9:26 10:21
91 68 Robert Boschert FR Merrick XC Club-NY 19:47.9 9:39 10:09
92 69 Joey Fitzgerald SO Cherowash XC Club-NY 19:51.0 9:34 10:17
93 70 George Lawoo SR Merrick XC Club-NY 19:51.7 9:50 10:02
94 71 Frank Zuroski 8 Bemus Point TC-NY 19:53.4 9:53 10:01
95 72 Johnny Greiner SR Comets XC Club-NY 19:57.4 9:42 10:16
96 73 Joe Delaunay JR Warwick TC-NY 20:00.2 9:52 10:09
97 Dylan Smith JR Fly Out Die Out-NY 20:02.1 9:32 10:31
98 74 Taylor Dellarocco SR Bulldog RC-NY 20:04.0 9:46 10:18
99 75 Eamon Sheerin SO Syosset XC-B 20:04.2 9:42 10:23
100 76 Daniel Tracy JR Merrick XC Club-NY 20:10.2 10:10 10:01
101 77 Derek Dibona FR Warwick TC-NY 20:10.8 9:46 10:25
102 78 Dominic Woodmansee SO Bulldog RC-NY 20:15.2 10:06 10:10
103 79 Charles Bendernegal JR Merrick XC Club-NY 20:15.9 10:04 10:12
104 80 Steven Scally SO Syosset XC-C 20:16.9 10:00 10:17
105 81 Elijah Murphy SR Bulldog RC-NY 20:18.8 10:03 10:16
106 82 Jeremy White JR Cherowash XC Club-NY 20:20.8 9:47 10:34
107 83 Colin Green JR Bemus Point TC-NY 20:20.9 9:41 10:40
108 84 Arthur Wang FR Syosset XC-B 20:31.0 9:53 10:38
109 85 Conrad Blough SO Fox Hill-B 20:33.4 10:16 10:18
110 86 Anthony Pucik SR Xavier TC-NYC 20:33.9 10:00 10:34
111 87 Jack Robbins FR Syosset XC-C 20:44.3 9:53 10:52
112 88 Nate Cassata SR Hilton XC Club-A 21:00.0 10:38 10:22
113 89 Marcus Gibbs JR Hilton XC Club-B 21:06.3 10:22 10:45
114 90 Andy Rogers SO Comets XC-B 21:06.6 10:30 10:37
115 91 Pat Meyer SR Hilton XC Club-A 21:11.9 10:22 10:50
116 92 Billy Hereber FR Syosset XC-B 21:14.2 10:23 10:52
117 93 Brendan Raymond FR Comets XC-B 21:28.3 10:15 11:14
118 94 Ryan Anderson FR Syosset XC-C 21:34.9 10:39 10:56
119 95 David Egan SO East Aurora TC-NY 21:35.9 10:23 11:13
120 Lukus Becker FR UNA-NY-Berne 22:01.1 10:43 11:19
121 Alec Zelewski SO Comets XC-C 22:13.5 10:40 11:34
122 96 Dan Cocchiara SR Cherowash XC Club-NY 22:14.0 9:51 12:23
123 97 Abror Nadroo FR Syosset XC-B 22:19.3 10:44 11:36
124 98 Mark Romig SR Hilton XC Club-A 22:32.4 10:59 11:34
125 Salvador Montes JR UNA-NY-Wappingers Falls 22:32.8 10:30 12:03
126 99 Alex Dykes SO Comets XC-B 22:43.0 11:03 11:40
127 100 Richie Chu JR Syosset XC-C 22:58.7 11:14 11:45
128 101 Gary Gay JR Hilton XC Club-B 23:11.4 11:09 12:03
129 102 Read Bohanan FR East Aurora TC-NY 23:19.3 11:40 11:40
130 103 Aaron Mizma FR Hilton XC Club-B 23:23.0 11:26 11:57
131 104 Jeff Lorka SO East Aurora TC-NY 23:27.3 11:37 11:51
132 105 Matt Palmieri FR Hilton XC Club-B 24:18.7 11:31 12:48
133 Kyle Grant SR UNA-NY-Orangeburg 24:46.5 12:36 12:11
134 Daniel Gutowski SR UNA-NY-Wappingers Falls 25:40.9 12:12 13:29
135 106 Cameron Campbell FR Hilton XC Club-B 25:47.3 12:19 13:29
136 107 Ryan Kenney FR Comets XC-B 25:58.3 12:44 13:15
137 108 Andy Lew JR Comets XC-B 26:56.6 12:16 14:41
138 109 Mark Folwell JR Hilton XC Club-B 29:54.7 14:04 15:51
NEW YORK BOY OPEN TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 98 Syosset Racing Club-NY (18:21.4 91:46.8 1:16.4)
=============================================
1 3 Ryan Depinto SO 17:35.3
2 16 Alex Bertrand JR 18:19.5
3 18 Simon Nwana SO 18:26.6
4 21 Dale Mittleman SO 18:33.7
5 40 Tommy Vitucci SO 18:51.7
6 ( 47) Kevin Sun JR 19:07.1
7 ( 56) Chris Scally SR 19:19.6
2. 101 Fidelis NYC-NY (18:26.8 92:13.8 0:48.4)
=============================================
1 6 Dan Stanilewicz SR 17:59.1
2 10 Sean Crowley SO 18:11.5
3 22 Brandon Freeman FR 18:33.7
4 29 Matt Tymon SR 18:42.0
5 34 Luke Jackson SO 18:47.5
6 ( 37) Mike Hartnett JR 18:49.4
7 ( 39) Matt Paugh JR 18:50.4
3. 135 Fox Hill Academy TC-NY (18:30.1 92:30.5 1:32.3)
=============================================
1 1 Rufus Wareham JR 17:24.4
2 28 Dwayne Thomson JR 18:39.6
3 31 Wesley Wiser SO 18:43.2
4 33 Leroy Meier JR 18:46.6
5 42 Keith Baird FR 18:56.7
6 ( 58) Lloyd Keiderling JR 19:23.0
7 ( 63) Damien Rimes SO 19:30.6
4. 149 Xavier TC-NYC (18:42.0 93:29.9 0:27.5)
=============================================
1 20 Jordan Berka SO 18:30.2
2 24 Braham Berg JR 18:36.0
3 26 George Acevedo SR 18:37.5
4 36 John Maiocco SR 18:48.5
5 43 Greg Travers SR 18:57.7
6 ( 64) Joseph Klein SR 19:36.4
7 ( 86) Anthony Pucik SR 20:33.9
5. 156 Comets XC Club-NY (18:42.9 93:34.4 2:08.0)
=============================================
1 5 Pat Aiken SR 17:49.4
2 11 Mike Larkin JR 18:12.5
3 23 Jon Miller SR 18:34.7
4 45 Tyler Gerhardt JR 19:00.4
5 72 Johnny Greiner SR 19:57.4
6. 162 Warwick TC-NY (18:43.0 93:35.0 1:17.9)
=============================================
1 7 Jordan Burton SO 18:00.9
2 8 Jared Olson JR 18:10.7
3 38 Mike Fox JR 18:50.0
4 54 Dan Lilly FR 19:14.6
5 55 Tom Reilly SO 19:18.8
6 ( 73) Joe Delaunay JR 20:00.2
7 ( 77) Derek Dibona FR 20:10.8
7. 175 Cherowash XC Club-NY (18:51.3 94:16.1 1:35.7)
=============================================
1 13 Lukas Vasadi SR 18:15.3
2 15 Bret Habura SR 18:19.1
3 25 Connor Quinn JR 18:36.9
4 53 Nick Cruz SO 19:13.8
5 69 Joey Fitzgerald SO 19:51.0
6 ( 82) Jeremy White JR 20:20.8
7 ( 96) Dan Cocchiara SR 22:14.0
8. 198 Bulldog RC-NY (18:59.9 94:59.5 2:31.2)
=============================================
1 4 Sean Reynolds SR 17:44.0
2 12 Connor Devine SR 18:13.6
3 30 Adam Forti JR 18:42.7
4 74 Taylor Dellarocco SR 20:04.0
5 78 Dominic Woodmansee SO 20:15.2
6 ( 81) Elijah Murphy SR 20:18.8
9. 220 Bemus Point TC-NY (19:03.4 95:16.7 2:18.6)
=============================================
1 2 Corey Wefing SO 17:34.8
2 14 Shawn Thompson SR 18:17.6
3 66 Matt Nelson JR 19:44.0
4 67 Nick Zuroski JR 19:46.9
5 71 Frank Zuroski 8 19:53.4
6 ( 83) Colin Green JR 20:20.9
10. 222 Hilton XC Club-A (19:14.0 96:09.7 2:48.5)
=============================================
1 9 Mitch Mizma JR 18:11.5
2 19 Josh Buri SO 18:27.3
3 49 Donovan Glavin 8 19:08.7
4 57 Cameron Peerenboom SO 19:22.2
5 88 Nate Cassata SR 21:00.0
6 ( 91) Pat Meyer SR 21:11.9
7 ( 98) Mark Romig SR 22:32.4
11. 240 Merrick XC Club-NY (19:12.0 95:59.8 1:27.5)
=============================================
1 17 Brendan Donohue SR 18:24.2
2 41 Steven Forte SO 18:55.9
3 44 Charles Skidmore FR 19:00.1
4 68 Robert Boschert FR 19:47.9
5 70 George Lawoo SR 19:51.7
6 ( 76) Daniel Tracy JR 20:10.2
7 ( 79) Charles Bendernegal JR 20:15.9
12. 310 Syosset XC-B (19:50.7 99:13.2 2:35.8)
=============================================
1 27 David Lam SO 18:38.4
2 32 Tyler Italiano FR 18:45.4
3 75 Eamon Sheerin SO 20:04.2
4 84 Arthur Wang FR 20:31.0
5 92 Billy Hereber FR 21:14.2
6 ( 97) Abror Nadroo FR 22:19.3
13. 324 Fox Hill-B (19:39.6 98:17.7 1:23.2)
=============================================
1 51 Donald Boller FR 19:10.2
2 61 Alex Mathis JR 19:25.9
3 62 Randy Mow SO 19:30.0
4 65 James Blough FR 19:38.2
5 85 Conrad Blough SO 20:33.4
14. 338 East Aurora TC-NY (20:26.9 102:14.1 4:31.0)
=============================================
1 35 Corey Hensen JR 18:48.3
2 46 Matt Nason JR 19:05.9
3 60 Kenny Vasbinder 8 19:24.7
4 95 David Egan SO 21:35.9
5 102 Read Bohanan FR 23:19.3
6 (104) Jeff Lorka SO 23:27.3
15. 361 Syosset XC-C (20:11.2 100:55.7 2:26.2)
=============================================
1 48 Jake Schlessinger JR 19:08.7
2 52 Andy Vitucci SR 19:10.9
3 80 Steven Scally SO 20:16.9
4 87 Jack Robbins FR 20:44.3
5 94 Ryan Anderson FR 21:34.9
6 (100) Richie Chu JR 22:58.7
16. 391 Comets XC-B (20:46.1 103:50.3 3:34.2)
=============================================
1 50 Tyler Demay SR 19:08.8
2 59 Kyle Martin SR 19:23.6
3 90 Andy Rogers SO 21:06.6
4 93 Brendan Raymond FR 21:28.3
5 99 Alex Dykes SO 22:43.0
6 (107) Ryan Kenney FR 25:58.3
7 (108) Andy Lew JR 26:56.6
17. 504 Hilton XC Club-B (23:33.4 117:46.7 4:41.0)
=============================================
1 89 Marcus Gibbs JR 21:06.3
2 101 Gary Gay JR 23:11.4
3 103 Aaron Mizma FR 23:23.0
4 105 Matt Palmieri FR 24:18.7
5 106 Cameron Campbell FR 25:47.3
6 (109) Mark Folwell JR 29:54.7
GIRLS OPEN RACE - 5000 METERS
---------------------------------------------------------------------------------
1st 2nd
PLACE PTS NAME YR TEAM TIME 2.5K 2.5K
---------------------------------------------------------------------------------
1 Erin McConnell JR Syracuse Track Club 19:51.2 9:56 9:56
2 Sarah King SR UNA-NY-Dobbs Ferry 19:57.3 9:52 10:06
3 1 Jenna Cody SR Princeton XC-NJ 20:09.6 10:04 10:06
4 Aaliyah Wajid JR Unattached 20:22.9 10:17 10:06
5 Meghan Curtin 8 UNA-NY-Atlanta 20:29.8 10:06 10:24
6 2 Alyssa Loffredo SO Laurel Wood XC Club-NJ 20:35.5 10:16 10:20
7 3 Ellen Jaworski 8 Tully YIC RC-NY 20:38.4 10:16 10:23
8 4 Lindsay Bachus 8 Burnt Hills TC-NY 20:43.6 10:20 10:24
9 Victoria Hathaway JR UNA-NY-Stillwater 20:45.8 10:27 10:19
10 Annie Gould SR Carmel RC-NY 20:47.5 10:18 10:30
11 Ellen Friedmann SR UNA-NY-Rye 20:49.2 10:27 10:23
12 5 Josette Messere SO Burnt Hills TC-NY 20:49.6 10:30 10:20
13 6 Amanda Palmeri FR Hilton XC Club-A 20:51.1 10:34 10:18
14 Rachel Lottermann SR Blue Devils XC Club 20:54.6 10:24 10:31
15 7 Lucy Peschel SO Laurel Wood XC Club-NJ 20:56.7 10:16 10:41
16 8 Chloe O'Malley JR Ridge Runners-NJ 21:00.3 10:25 10:36
17 Kailee Divico 8 UNA-NY-Mahopac 21:03.2 10:42 10:22
18 Liz Hansen JR Chargers XC-RI 21:04.5 10:36 10:29
19 9 Mary McGuinness 8 Burnt Hills TC-NY 21:06.5 10:40 10:27
20 Onyi Obelle SR Hackensack XC Club-NJ 21:07.2 10:21 10:47
21 10 Katherine Ward SR Tully YIC RC-NY 21:08.8 10:31 10:38
22 11 Haley Keene JR Hilton XC Club-A 21:09.7 10:41 10:29
23 Meaghan Driscoll FR Hunterdon Hawks TC-NJ 21:10.5 10:18 10:53
24 12 Sarah Masukewicz FR MOXC-NJ 21:10.6 10:40 10:31
25 13 Zoe Camillaci FR Hilton XC Club-A 21:17.4 10:21 10:57
26 Shelby Cuddeback JR Attleboro A Team-MA 21:19.7 10:29 10:51
27 Courtney Tedeschi JR UNA-NY-Westerlo 21:20.3 10:48 10:33
28 14 Marissa Karl JR MOXC-NJ 21:21.3 10:48 10:34
29 Meagan Hopkins JR UNA-NY-Mahopac 21:21.5 10:42 10:40
30 15 Carolyn Nelson JR Dub-C XC 21:22.5 10:45 10:38
31 Allison Reilly FR Excel-erate North-RI 21:23.1 10:36 10:48
32 Sabrina Rautter FR UNA-CT-New Farifield 21:23.6 10:48 10:36
33 16 Katie Bashant SR Burnt Hills TC-NY 21:28.1 10:45 10:44
34 17 Marni Millstein SR Laurel Wood XC Club-NJ 21:29.4 10:40 10:50
35 Robin Wagner SR Brighton XC Club-NY 21:31.3 11:00 10:32
36 18 Casey Cole SR Tully YIC RC-NY 21:32.2 10:56 10:37
37 Alana Waggoner SO UNA-CT-West Hartford 21:33.8 10:33 11:01
38 19 Monica Griffiths SR Hilton XC Club-A 21:35.0 10:42 10:53
39 Mackenzie Donahue JR East Aurora TC-NY 21:35.7 10:48 10:48
40 Danika Ortiz SR Burnt Hills TC-B-NY 21:37.3 10:45 10:53
41 Zoe Nagasing SR UNA-NY-Pawling 21:38.2 10:41 10:58
42 20 Erika Frees SO Burnt Hills TC-NY 21:40.0 10:55 10:45
43 Rachel Klaski JR UNA-NH-Chesterfield 21:40.1 10:39 11:02
44 Sarah Marvin FR UNA-NY-Pawling 21:41.2 10:39 11:03
45 21 Ashleigh Crawford 8 Tully YIC RC-NY 21:42.8 10:40 11:03
46 Sidney Spaschak SO East Aurora TC-NY 21:44.9 10:45 11:00
47 22 Sheila Bashant JR Burnt Hills TC-NY 21:45.5 10:46 11:00
48 Deanna Dragone SR Blue Devils XC Club 21:47.5 10:35 11:13
49 23 Marissa Powers FR Hilton XC Club-A 21:49.3 10:56 10:54
50 24 Elizabeth Seiber JR Rocks XC-MA 21:49.4 10:50 11:00
51 25 Kelly Conway SO Maudslay TC-MA 21:51.3 11:02 10:50
52 26 Erin Carroll SO Maudslay TC-MA 21:52.4 11:14 10:39
53 Tiffany Pierce SR Burnt Hills TC-B-NY 21:52.8 10:55 10:58
54 27 Adrienne Santoro FR Rocks XC-MA 21:53.5 10:50 11:04
55 28 Mariah Christian SO MOXC-NJ 21:54.8 11:03 10:52
56 Shanna Yue SR UNA-NY-D. Ferry 21:56.3 10:59 10:58
57 29 Erin Miller SR MOXC-NJ 21:58.1 11:06 10:53
58 30 Stephanie Smith SR MOXC-NJ 21:58.2 11:03 10:56
59 31 Sophia Sheldon 8 Tully YIC-B 22:03.3 11:06 10:58
60 Erin Moloney SO H-W XC Club-MA 22:06.1 11:18 10:49
61 Abby Keim FR Champlain Valley XC-VT 22:07.5 10:46 11:22
62 Amanda Booth FR UNA-NY-Atlanta 22:11.1 11:10 11:02
63 Breonica Smith SR UNA-NY-Atlanta 22:12.4 11:13 11:00
64 32 Danielle Halikias SO MOXC-NJ 22:16.9 11:04 11:13
65 Carrie Goodrich JR H-W XC Club-MA 22:17.7 11:07 11:11
66 33 Julia Krusen JR Dub-C XC 22:18.0 11:03 11:15
67 34 Krista Sealy SR Hilton XC Club-A 22:19.6 11:13 11:07
68 Kaela Barna SO D-Town Pack-PA 22:19.7 10:50 11:30
69 Lindsey Bernard SR Minnechaug-B-MA 22:23.3 11:14 11:10
70 35 Marielle Moy FR Dub-C XC 22:23.7 11:10 11:14
71 36 Belinda Liu SO Princeton XC-NJ 22:25.3 11:01 11:25
72 37 Lindsay Schafer SO MOXC-NJ 22:26.4 11:05 11:22
73 Sydney Rudin FR Bernards TC-NJ 22:27.1 11:07 11:21
74 Hannah Lynch SR Excel-erate North-RI 22:27.4 11:15 11:13
75 Kaitlyn Johnston JR Ramsey Rams-NJ 22:29.1 11:11 11:19
76 38 Kristin Mackie FR Maudslay TC-MA 22:30.1 11:17 11:14
77 Samantha Maurice SR Sachem Spiked Shoe Club-N 22:31.0 11:08 11:23
78 Morgan Meaney JR UNA-NY-Pawling 22:33.4 11:09 11:25
79 39 Julia Wood JR Rocks XC-MA 22:34.7 11:12 11:23
80 40 Stephanie Bitcon SO Laurel Wood XC Club-NJ 22:37.8 11:07 11:31
81 Carolyn Duman JR UNA-CT-Guilford 22:38.0 11:33 11:05
82 Torri Plank JR UNA-NH-Newton-Behan 22:39.3 11:33 11:07
83 Melissa Viens JR Excel-erate North-RI 22:41.1 11:21 11:21
84 41 Alexandra Pyper JR Laurel Wood XC Club-NJ 22:41.3 11:20 11:22
85 42 Laura Marshall JR Eagle Speed-RI 22:41.7 11:24 11:18
86 43 Christine Gambell SO Tully YIC RC-NY 22:44.4 11:20 11:25
87 Morgan Nerud 8 North Shore RC-NY 22:45.7 10:59 11:47
88 Sarah Killeen FR Burnt Hills TC-B-NY 22:46.4 11:08 11:39
89 Mackenzie Hulme FR Canandaigua RC-NY 22:48.1 11:21 11:28
90 44 Julie Bond FR Princeton XC-NJ 22:48.5 10:46 12:03
91 45 Caity Wallace SO Laurel Wood XC Club-NJ 22:49.2 11:16 11:34
92 Hannah Rebar SO Hilton XC Club-B 22:52.6 11:04 11:49
93 Erin Kesel FR Canandaigua RC-NY 22:54.0 11:27 11:27
94 46 Stephanie Carrier SO Burnt Hills TC-NY 22:54.3 11:23 11:32
95 Alex Schneeberg SR MOXC-NJ 22:54.9 11:14 11:41
96 47 Caitlyn Vogt JR Rocks XC-B 22:56.0 11:25 11:31
97 Justina Cincotti SO East Aurora TC-NY 22:58.7 11:35 11:24
98 48 Amelia Whaley JR Princeton XC-NJ 22:59.8 11:44 11:16
99 Meghan Hutch JR UNA-MA-East Taunton 23:00.1 11:27 11:34
100 Hannah Madden FR Burnt Hills TC-B-NY 23:03.1 11:29 11:35
101 49 Heather Kolaski SO Eagle Speed-RI 23:05.6 11:34 11:32
102 50 Colleen Ward SO Tully YIC-B 23:06.3 11:35 11:32
103 Brenna McGuire SO Sachem Spiked Shoe Club-N 23:06.3 11:25 11:42
104 51 Mary Sutton FR Princeton XC-NJ 23:07.0 11:27 11:40
105 Madissen Steiner 7 Wexfort Flats-PA 23:09.6 11:22 11:48
106 52 Hanna Saadegh-Vazir SO Ridge Runners-NJ 23:12.7 11:42 11:31
107 53 Katie Alexander SO Dub-C XC 23:13.6 11:29 11:45
108 Cara Keogh SR UNA-NY-Massapequa 23:17.0 11:46 11:31
109 Hannah Tighe JR Attleboro A Team-MA 23:19.9 11:43 11:37
110 54 Madeline Cutrone SR Maudslay TC-MA 23:20.3 12:04 11:17
111 55 Claire Brennan 8 Pearl River-A 23:21.3 11:46 11:36
112 56 Kaitlin O'Riordan SO Pearl River-A 23:21.5 11:40 11:42
113 Erin Schafer SO MOXC-NJ 23:21.6 11:40 11:42
114 Jacqueline Clinton JR Ramsey Rams-NJ 23:21.8 11:47 11:35
115 57 Regan Asay FR Ridge Runners-NJ 23:22.7 11:48 11:35
116 58 Sarah Jacqz JR Maudslay TC-MA 23:24.1 11:53 11:32
117 59 Maggie McCarthy SR Ridge Runners-NJ 23:25.0 11:40 11:45
118 60 Aurelia Pellettiere SO Tully YIC-B 23:26.8 11:37 11:50
119 Victoria Ngo SR Dwight-Englewood XC Club 23:30.1 11:36 11:55
120 61 Kylie Mendonca SO Rocks XC-MA 23:34.3 11:55 11:40
121 Maddie Fuehr SO Minnechaug-B-MA 23:38.1 11:47 11:52
122 Maddie Lanois JR H-W XC Club-MA 23:38.9 11:44 11:55
123 62 Kaitlin Zimmerman SO Ridge Runners-NJ 23:39.4 11:43 11:57
124 Katrina Josberger FR UNA-NY-Coxsacki 23:40.6 11:53 11:48
125 Sarah Jones JR Hilton XC Club-B 23:41.3 11:54 11:48
126 63 Alexis Gale SO Dub-C XC 23:42.9 11:50 11:53
127 Maegan Sunaz JR Nerdy TC-NJ 23:43.1 11:41 12:03
128 Katie Hempfling SO Sachem Spiked Shoe Club-N 23:43.6 11:38 12:06
129 64 Katherine Gilbride FR Pearl River-A 23:44.2 11:37 12:08
130 Victoria Shaffer SR Comets XC Club-NY 23:46.0 12:00 11:46
131 65 Erin Byrnes SR Pearl River-A 23:46.8 12:00 11:47
132 66 Leah Arseneault SR Rocks XC-MA 23:49.6 11:59 11:51
133 Emily Piazza SO Sachem Spiked Shoe Club-N 23:51.5 11:51 12:01
134 67 Erin Doyle JR Rocks XC-B 23:54.2 12:01 11:54
135 68 Trish Hess SR Ridge Runners-NJ 23:59.2 12:02 11:58
136 Katie Vernon JR Ramsey XC Club-NJ 24:02.0 11:56 12:06
137 69 Mackenzie Dude SO Hilton XC Club-A 24:02.2 11:59 12:04
138 Lauren Perschetz JR UNA-NY-Armonk 24:03.0 11:46 12:17
139 Tara Josberger 7 UNA-NY-Coxsacki 24:04.0 11:56 12:08
140 70 Sara Amato FR Rocks XC-MA 24:04.3 11:53 12:12
141 71 Abby Foley SO Minnechaug AC-MA 24:05.3 11:58 12:08
142 72 Jessica Currie SR Tully YIC-B 24:05.3 11:42 12:24
143 73 Lizzy Magill JR Rocks XC-B 24:06.3 11:59 12:08
144 74 Morgan Johnston SR Eagle Speed-RI 24:09.0 11:48 12:21
145 75 Hannah Wolf SR Rocks XC-B 24:09.2 12:08 12:02
146 76 Jenny Aciu JR Laurel Wood XC Club-NJ 24:09.8 12:04 12:06
147 77 Alex Hummel FR Eagle Speed-RI 24:10.4 12:01 12:10
148 Kathleen Lamanna SR UNA-NY-Constableville 24:10.5 12:08 12:03
149 78 Heather Bowditch JR Rocks XC-MA 24:12.8 11:55 12:18
150 79 Katherine Graham FR Tully YIC-B 24:16.3 11:59 12:18
151 80 Caity Bravo SO Pearl River-A 24:19.4 11:53 12:27
152 Maggie Tillotson JR Ramsey Rams-NJ 24:20.2 11:49 12:32
153 Meg Gunson FR Bernards TC-NJ 24:28.5 12:10 12:19
154 81 Lauren O'Brien 8 Pearl River-A 24:33.5 12:00 12:34
155 Mary Kunigan FR Hilton XC Club-B 24:34.1 12:35 12:00
156 Olivia Hitchcock SR Rocks XC-C 24:34.2 12:15 12:20
157 82 Erin Garrity JR Rocks XC-B 24:44.1 12:13 12:32
158 Elena Berube SO Rocks XC-C 24:45.1 12:24 12:22
159 83 Meaghan Spellman JR Rocks XC-B 24:46.9 12:20 12:27
160 84 Kylie Cardoso JR Minnechaug AC-MA 24:53.7 12:39 12:15
161 85 Madeline Klinger SR Eagle Speed-RI 24:56.7 12:09 12:48
162 Brielle Bustamante 7 UNA-NJ-Hamburg 25:15.7 12:26 12:50
163 86 Casey McGarvey SR Pearl River-B 25:19.5 12:45 12:35
164 Karen Maehara SR UNA-NY-Dobbs Ferry 25:27.8 12:29 12:59
165 87 Ellie Whaley FR Princeton XC-NJ 25:38.5 12:38 13:01
166 88 Kristen McAdams JR Pearl River-B 25:41.6 12:49 12:53
167 89 Anja Cook JR Princeton XC-NJ 25:44.4 12:42 13:03
168 Rebecca Wiersma JR UNA-NY-D. Ferry 25:47.6 12:43 13:05
169 Kierra Jordan JR Ramsey XC Club-NJ 25:58.1 12:17 13:42
170 90 Allison Moroney 8 Pearl River-B 25:59.4 12:49 13:11
171 91 Katie O'Meara FR Pearl River-B 26:05.9 12:47 13:19
172 Bianca Sansone SO Hilton XC Club-B 26:30.4 13:12 13:19
173 92 Hannah Pennigton SR Dub-C XC 26:37.2 13:08 13:30
174 93 Katie Metayer JR Minnechaug AC-MA 26:48.1 13:04 13:45
175 94 Katherine Detora FR Pearl River-B 26:57.2 13:32 13:26
176 95 Bridget Clancy FR Pearl River-B 27:03.9 13:17 13:47
177 96 Jillian Preman JR Minnechaug AC-MA 27:04.9 13:33 13:32
178 97 Celina Borowski JR Minnechaug AC-MA 27:05.0 13:33 13:32
179 98 Lexi Cole SR Maudslay TC-MA 27:06.8 13:40 13:27
180 99 Sarah Howe SR Minnechaug AC-MA 27:12.3 13:34 13:39
181 Samantha Bahr SO Comets XC Club-NY 27:25.8 13:40 13:46
182 100 Danielle Badillo FR Pearl River-B 27:35.3 13:33 14:03
183 Emily Vicente JR Ramsey Rams-NJ 27:45.4 14:07 13:39
184 101 Katrina Surdyka FR Minnechaug AC-MA 27:47.5 12:58 14:50
185 Dana Santini JR Pearl River-C 28:27.2 13:48 14:40
186 Autumn Moitoso SO Attleboro A Team-MA 28:56.5 14:40 14:17
187 Hannah Laitman SR UNA-NY-Bedford 30:12.6 15:08 15:05
188 Bridget Manning SR Excel-erate North-RI 30:21.8 15:12 15:10
189 Martina Murphy SO Pearl River-C 33:57.6 15:18 18:40
190 Nicole Fraser FR UNA-MA-Berkley 34:45.5 16:45 18:01
191 102 Mimi Demopolous FR Eagle Speed-RI 34:46.9 17:23 17:24
GIRLS OPEN TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------
1. 54 Burnt Hills TC-NY (21:09.6 105:47.8 0:56.4)
=============================================
1 4 Lindsay Bachus 8 20:43.6
2 5 Josette Messere SO 20:49.6
3 9 Mary McGuinness 8 21:06.5
4 16 Katie Bashant SR 21:28.1
5 20 Erika Frees SO 21:40.0
6 ( 22) Sheila Bashant JR 21:45.5
7 ( 46) Stephanie Carrier SO 22:54.3
2. 72 Hilton XC Club-A (21:20.5 106:42.5 0:58.2)
=============================================
1 6 Amanda Palmeri FR 20:51.1
2 11 Haley Keene JR 21:09.7
3 13 Zoe Camillaci FR 21:17.4
4 19 Monica Griffiths SR 21:35.0
5 23 Marissa Powers FR 21:49.3
6 ( 34) Krista Sealy SR 22:19.6
7 ( 69) Mackenzie Dude SO 24:02.2
3. 95 Tully YIC RC-NY (21:33.4 107:46.6 2:06.0)
=============================================
1 3 Ellen Jaworski 8 20:38.4
2 10 Katherine Ward SR 21:08.8
3 18 Casey Cole SR 21:32.2
4 21 Ashleigh Crawford 8 21:42.8
5 43 Christine Gambell SO 22:44.4
4. 107 Laurel Wood XC Club-NJ (21:40.2 108:20.7 2:05.8)
=============================================
1 2 Alyssa Loffredo SO 20:35.5
2 7 Lucy Peschel SO 20:56.7
3 17 Marni Millstein SR 21:29.4
4 40 Stephanie Bitcon SO 22:37.8
5 41 Alexandra Pyper JR 22:41.3
6 ( 45) Caity Wallace SO 22:49.2
7 ( 76) Jenny Aciu JR 24:09.8
5. 113 MOXC-NJ (21:40.6 108:23.0 0:47.6)
=============================================
1 12 Sarah Masukewicz FR 21:10.6
2 14 Marissa Karl JR 21:21.3
3 28 Mariah Christian SO 21:54.8
4 29 Erin Miller SR 21:58.1
5 30 Stephanie Smith SR 21:58.2
6 ( 32) Danielle Halikias SO 22:16.9
7 ( 37) Lindsay Schafer SO 22:26.4
6. 180 Princeton XC-NJ (22:18.1 111:30.2 2:57.4)
=============================================
1 1 Jenna Cody SR 20:09.6
2 36 Belinda Liu SO 22:25.3
3 44 Julie Bond FR 22:48.5
4 48 Amelia Whaley JR 22:59.8
5 51 Mary Sutton FR 23:07.0
6 ( 87) Ellie Whaley FR 25:38.5
7 ( 89) Anja Cook JR 25:44.4
7. 199 Dub-C XC (22:36.2 113:00.7 2:20.4)
=============================================
1 15 Carolyn Nelson JR 21:22.5
2 33 Julia Krusen JR 22:18.0
3 35 Marielle Moy FR 22:23.7
4 53 Katie Alexander SO 23:13.6
5 63 Alexis Gale SO 23:42.9
6 ( 92) Hannah Pennigton SR 26:37.2
8. 201 Maudslay TC-MA (22:35.7 112:58.2 1:32.8)
=============================================
1 25 Kelly Conway SO 21:51.3
2 26 Erin Carroll SO 21:52.4
3 38 Kristin Mackie FR 22:30.1
4 54 Madeline Cutrone SR 23:20.3
5 58 Sarah Jacqz JR 23:24.1
6 ( 98) Lexi Cole SR 27:06.8
9. 217 Rocks XC-MA (22:44.3 113:41.5 2:00.2)
=============================================
1 24 Elizabeth Seiber JR 21:49.4
2 27 Adrienne Santoro FR 21:53.5
3 39 Julia Wood JR 22:34.7
4 61 Kylie Mendonca SO 23:34.3
5 66 Leah Arseneault SR 23:49.6
6 ( 70) Sara Amato FR 24:04.3
7 ( 78) Heather Bowditch JR 24:12.8
10. 238 Ridge Runners-NJ (22:56.1 114:40.1 2:39.1)
=============================================
1 8 Chloe O'Malley JR 21:00.3
2 52 Hanna Saadegh-Vaziri SO 23:12.7
3 57 Regan Asay FR 23:22.7
4 59 Maggie McCarthy SR 23:25.0
5 62 Kaitlin Zimmerman SO 23:39.4
6 ( 68) Trish Hess SR 23:59.2
11. 292 Tully YIC-B (23:23.6 116:58.0 2:13.0)
=============================================
1 31 Sophia Sheldon 8 22:03.3
2 50 Colleen Ward SO 23:06.3
3 60 Aurelia Pellettiere SO 23:26.8
4 72 Jessica Currie SR 24:05.3
5 79 Katherine Graham FR 24:16.3
12. 320 Pearl River-A (23:42.7 118:33.2 0:58.1)
=============================================
1 55 Claire Brennan 8 23:21.3
2 56 Kaitlin O'Riordan SO 23:21.5
3 64 Katherine Gilbride FR 23:44.2
4 65 Erin Byrnes SR 23:46.8
5 80 Caity Bravo SO 24:19.4
6 ( 81) Lauren O'Brien 8 24:33.5
13. 327 Eagle Speed-RI (23:48.7 119:03.4 2:15.0)
=============================================
1 42 Laura Marshall JR 22:41.7
2 49 Heather Kolaski SO 23:05.6
3 74 Morgan Johnston SR 24:09.0
4 77 Alex Hummel FR 24:10.4
5 85 Madeline Klinger SR 24:56.7
6 (102) Mimi Demopolous FR 34:46.9
14. 344 Rocks XC-B (23:58.0 119:49.8 1:48.1)
=============================================
1 47 Caitlyn Vogt JR 22:56.0
2 67 Erin Doyle JR 23:54.2
3 73 Lizzy Magill JR 24:06.3
4 75 Hannah Wolf SR 24:09.2
5 82 Erin Garrity JR 24:44.1
6 ( 83) Meaghan Spellman JR 24:46.9
15. 441 Minnechaug AC-MA (25:59.4 129:57.0 2:59.7)
=============================================
1 71 Abby Foley SO 24:05.3
2 84 Kylie Cardoso JR 24:53.7
3 93 Katie Metayer JR 26:48.1
4 96 Jillian Preman JR 27:04.9
5 97 Celina Borowski JR 27:05.0
6 ( 99) Sarah Howe SR 27:12.3
7 (101) Katrina Surdyka FR 27:47.5
16. 449 Pearl River-B (26:00.8 130:03.6 1:37.7)
=============================================
1 86 Casey McGarvey SR 25:19.5
2 88 Kristen McAdams JR 25:41.6
3 90 Allison Moroney 8 25:59.4
4 91 Katie O'Meara FR 26:05.9
5 94 Katherine Detora FR 26:57.2
6 ( 95) Bridget Clancy FR 27:03.9
7 (100) Danielle Badillo FR 27:35.3